Yapay Zeka nedir? / Yeni İnsan Türünün Başlangıcı mı?

admin
5 Dk. Okuma
yapay zeka nedir

Yapay zeka nedir? Yapay zeka ne işe yarar? Yapay zeka mühendisliği nedir ve Yapay zeka uygulamaları hangileri? İşte yapay zekayla ilgili tüm merak edilenler!
Yapay zeka, insan zekasını taklit eden ve süreç kapsamında topladığı bilgilerle kendini geliştiren makine olarak nitelendirilmektedir. Yapay zekanın, günümüz dünyasındaki çeşitli kurumsal ve bireysel işletmelere verdiği faydalar mühim öneme sahiptir. Genel olarak yapay zekanın üretimi çerçevesinde, gereken kaynak, makinenin getirisinden kat-kat az olmaktadır.

Güncel olarak yapay zeka; arama motorlarında, işletmelerde, platformlarda ve teknolojik şirketlerde kullanılmaktadır. Yapay zekanın çalışma biçimi, belirli miktar kaliteli veri kapsamında, makinenin durum analizi yapması ve buna göre de kendini geliştirmesidir. Dolayısıyla, yapay zeka, günümüzde tıpkı insan zekası gibi büyüyüp gelişerek, kendi evrimini gerçekleştirebilmektedir. Peki yapay zeka, yeni insan türünün başlangıcı mı? Yapay zeka nedir hakkında bilgi var mı?

Yapay Zeka nedir? / Ne İşe Yarar?

Yapay zekayı çoğu birey, filmlerden de gördüğü gibi, insanlık tarihinin sonunu getirecek bir tür makineler olarak nitelendirmektedir. Sanılanın aksine, yapay zeka, her ne kadar da sınırsız güce sahip akıllı makine olsa da üretim amacı, insanların temel ihtiyaçlarını kolaylaştırmaktır. Bu kapsamda gelecekte olası evrimin gerçekleşebileceği belirli bir potansiyel olarak kalsa da kontrol, her daim üreticinin elinde olacaktır.

Yapay zeka nedir makale kapsamında, güncel olarak sayıca oldukça fazla metin bulunmaktadır. Fakat belirtilen metinler arasında yapay zeka hakkında anlayış sahibi olmak için çeşitli bilgi sahibi olmak gerekmektedir.
Peki tam olarak yapay zeka teknolojisi nedir? Günümüzde yapay zeka nerelerde kullanılır? 2022 yılı itibariyle, yapay zekanın kullanıldığı alanlar, bu şekilde olmaktadır:

Navigasyon

Navigasyonda kullanılan yapay zeka, bireyin ihtiyacı çerçevesinde en kısa ve en rahat yolları kendi analizleri kapsamında sunmaktadır.

E-ticaret

e-ticaret

Şirketlerin e-ticarette kullandıkları yapay zeka ise bireylere kişiselleştirilmiş ürün yelpazesi tanıtmaktadır. Örneğin bireye, ana sayfa ve başka satın alım sayfalarında, en çok aradığı ürünler ve benzerleri sunulmaktadır.

Arama motorları

arama motorları

Web 03 olarak da nitelendirilen arama motorlarındaki yapay zeka, bireylerin bilgi elde edinimini kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Aynı zamanda, yapay zeka, belirtilen bilgileri doğru biçimde sunan siteleri de her gün kontrol etmektedir.

Sesli asistanlar

Sesli asistanlar

Şirketleri, büyük maliyetten kurtaran sesli asistanlar, belirli veri yüklenen ve her görüşme kapsamında topladığı verilerle kendini geliştiren bir yapay zeka olmaktadır.

[ilgiliMakale icerik_id=”1281″]

Yapay Zeka Uygulamaları / Yapay Zeka Mühendisliği nedir?

Günümüzde bireylerin yaşamlarını kolaylaştırmak amacıyla, çeşitli yapay zeka uygulamaları üretilmektedir. Belirtilen yapay zeka uygulamaları arasında, güncel olarak en çok kullanılanları bunlardır:

  1. SİRİ
  2. Google Asistan
  3. ALEXA
  4. Elsa Speak
  5. FYLE ve b.

Belirtilen uygulamalar, genellikle bireylerin sesli konuşma gerçekleştirebilecekleri ve ihtiyaçlarına nazaran çözüm bulabilecekleri yapay zeka olmaktadır. Fakat genel olarak belirtilen uygulamaların, herhangi bir gelişme hususu bulunmamaktadır. Zira, uygulamalara sadece kurulum sürecinde belirli veriler yüklenmekte, bireylerin sorularına nazaran da belirtilen veriler kapsamında uygulamalar çözüm üretmektedir.

Yapay Zeka Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Yapay Zeka Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Yapay zeka, ilk kez 1956 yılında John McCarty tarafından isimlendirilmiş, o zamandan bugüne dek aynı kavram kapsamında nitelendirilmiştir. Yapay zeka, doğası gereği karmaşık bir sistem olmakta, dolayısıyla çeşitli konular eşliğinde bireylerin merakına sebep olmaktadır. Sembolik yapay zeka nedir sorusuna benzer olarak günümüzde, oldukça fazla biçimde yapay zeka hakkında merak edilen konular mevcuttur. Güncel olarak yapay zeka hakkında bireylerin sıkça sorduğu sorular, bu şekilde olmaktadır:

 

Yapay zekanın amacı nedir?

Yapay zekanın amacı, günümüz dünyasında insan zekasıyla gerçekleştirilebilecek işlerin yapılmasını kolaylaştırmaktır. Bu kapsamda insan, daha yaratıcı işlere yönelerek, kendisini ve kurumunu daha da geliştirebilmektedir.

Yapay zeka hayatımızı nasıl etkileyecek?

Yapay zeka, genel olarak hem işletmelere sermaye açısından hem de insanlara özgürlük açısından mühim olanak sunmaktadır. Yapay zekanın, insanların gerçekleştirebileceği eylemleri daha hızlı ve akıllı biçimde yapması, belirtilen makinalara olan ihtiyacı da artırmaktadır.

Yapay zekanın faydaları nelerdir?

Yapay zeka, işletme bandında kullanıldığı zaman işletmelere, müşteri bağlılığı ve artışı, müşteri memnuniyeti ve daha çok kar kazandırmaktadır.

Yapay zeka eğitimde nasıl kullanılır?

Yapay zeka, bireylere hem bilgi sunma hem de öğretme kapsamında kullanılmaktadır. Yapay zeka derin öğrenme nedir konusu kapsamında da kullanılan eğitim, genellikle kendini geliştiren makineler kapsamında gerçekleştirilmektedir.

Yapay zeka nedir konusu kapsamında tüm bilgiler bu şekilde olmaktadır. Siz de belirtilen bilgiler eşliğinde ihtiyacınızı gidererek, geleceğinizi şekillendirebilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaş
Tarafından admin
takip et:
Bir teknoloji meraklısı
Yorum bırakın