Windows Oyun Modu Nedir? Nasıl Açılır?

admin
5 Dk. Okuma

Windows oyun modu nedir? Nasıl açılır? Windows oyun modu, temelde FPS artışı sağlayacak bir özellik gibi gözüküyor olsa da. Oyun modu, tamamen odak sağlamak ve dikkat dağıtıcı olan özellikleri kapatmak konusunda işlevsel davranıyor.

Özellikle rekabetçi bir oyun oynarken gelecek olan bildirimlerin dikkat dağıtmasının yanı sıra. Ekran acıkan güncelleme bildirimlerine Mouse ile tıklamanız sonucunda oyundan atılmanız ve en kritik noktada Windows ana ekranına düşmeniz oldukça olası.

Oyun modu başta bildirimleri düzenler, kimi zaman işlemci çekirdeğinin optimize çalışmasını sağlar, güç ayarları yapılmamış olan Windows sürümlerinde oyunlara girildiğinde otomatik olarak yüksek performans seçeneklerinin aktif olmasını sağlar.

Windows Oyun Modu Nasıl Açılır?

oyun modu

Windows oyun modu özelliğini açabilmek için birkaç adım izlenmesi gerekiyor. Ancak, güncel bir Windows sürümüne sahip olan pek çok kullanıcı için bu özellik hâli hazırda açık olarak gelmekte Yine de, adım adım Oyun modu açma işlemleri için;

 1. Windows çubuğundaki başlat tuşuna tıklayın,
 2. Arama yapabilmek için hiçbir yere tıklamadan, başlat çubuğunda iken “Oyun Modu” yazın,
 3. Karşınıza çıkan seçeneklerden “Oyun Modu Ayarları” seçeneğine tıklayın,
 4. Oyun modu seçenekleri altında bulunan tuşu aktif ederek oyun modu ayarını aktif hâle getirin.

Oyun modu ayarları aktif hâle getirildiğinde karşınıza çıkan panelin gelmesi gereken durum bu şekilde. Oyun modunu aktif ettikten sonra oyunlarda daha rahat olabilecek ve biraz da FPS artışı elde edebileceksiniz.

Peki, bu rahatlık nasıl sağlanır? Windows Oyun modu avantajları ve özellikleri nelerdir? Windows oyun modu temelde;

 1. Oyun içinde gelmesi muhtemel olan bildirimleri erteler ve engeller, oyun içi dikkat dağılımını en aza indirir,
 2. Güncellemeleri herhangi bir oyun çalışırken yapmayı bırakır ve internetinizin yavaşlamasının önüne geçer,
 3. Rahatsız edici bildirimlerin yanı sıra, tıklandığında sizi masa üstüne atacak olan pop-up bildirimlerden de uzak tutarak. Oyunlardaki en kritik anlarda oyunda kalmanızı sağlar,
 4. Kimi oyunlarda işlemci ve pil gücünü dengeleyerek yüksek performans almanızı sağlar.

Ancak oyun modu, bunlar dışında oyunlarda yüksek performans alımını sağlamamakta. Peki, Oyunlarda performans arttırma yöntemleri nelerdir? Nelere dikkat ederek oyunlarda FPS Artabilir?

Windows Oyun Performansı Arttırmak, Windows Oyun Performansı Nasıl Arttırılır?

Windows Oyun Performansı Arttırma

Oyunlarda FPS Arttırmak, Windows oyun performansı arttırmak mümkün. Her ne kadar performans ve FPS gibi değerlerin arttırılabilmesi için donanımsal güçlendirmeler yapılması gerekiyor gibi düşünülüyor olsa da kimi zaman yazılımsal olarak yapılan işlemler de FPS artışına gitmenizi sağlayabilir.

 • Yüksek CPU Kullanımına neden olan uygulamaları kapatın,
 • Başlangıçta çalışan uygulamaları kapatın,
 • Windows sürümünüzün güncelliğini kontrol edin ve güncellemelerini yapın.

Peki, bu adımlar nasıl olmalı ve nasıl yapılmalı?

Windows Yüksek CPU Kullanımını Engelleme

Windows Yüksek CPU Kullanımını Engelleme

Öncelikle, görev yöneticisi olarak da bilinen Windows eklentisini çalıştırın. Bu eklentiyi çalıştırmak için CTRL+ALT+DELETE butonlarına tıklayabilir ve “Görev yöneticisi” başlığındaki sekmeyi açabilirsiniz.

Açıldıktan sonra, sol altta bulunan seçenekten “daha fazla ayrıntı” seçeneğine tıklayın, üst panelde bulunan İşlemler sekmesine gelin ve CPU stununa bir kere tıklayarak yüksek CPU kullanımına neden olan uygulamaları tespit edin.

Kimi zaman normal bir uygulama yüksek CPU kullanırken kimi zaman Windows’un kendi özellikleri yüksek CPU kullanımına neden olabilir. Yüksek CPU kullanımını düşürebilmek için uygulamaları tespit ettikten sonra geçici olarak sonlandırmalı veya kaldırarak yerlerine alternatif sürümlerini yüklemelisiniz.

Windows Başlangıçta Çalışan Uygulamaları Kapatmak

Windows Başlangıçta Çalışan Uygulamaları Kapatmak

Windows, başlangıçta çalışan uygulamalar sadece FPS olarak değil. Bilgisayarınızın açılış hızını da direkt olarak etkilemekte. Peki, Windows başlangıçta çalışan uygulamalar nasıl kapatılır?

 1. Görev yöneticisini çalıştırın (CTRL+ALT+DELETE kombinasyonları ile çalıştırabilirsiniz),
 2. Daha fazla ayrıntı ile Görev yöneticisini büyük boyuta getirin,
 3. Başlangıç sekmesine giriş sağlayın,
 4. Durum sütununda bulundan “Etkinleştirildi” yazan programları, isteğinize göre sağ tıklayarak devre dışı moduna getirin.

Kimi uygulamaların devre dışı bırakılması, Windows açılır açılmaz çalışmasının önüne geçmekte. Sadece Windows açılış hızınızı değil. Oyunlardan aldığınız FPS değerlerini de ciddi oranda arttırmakta.

Windows Güncellemeleri Nasıl Denetlenir? Windows Güncellemeleri Yüklemek

Windows Güncelleme Nasıl Denetlenir?

Windows oyun modu açmak oyun performansını etkiler mi gibi soruların en net cevabı. Güncel bir Windows sürümüne sahipseniz evet şekilde olacaktır. Windows, aldığı her yeni güncelleme ile yeni bir özelliğin geliştirilmesinde sağlam adımlar atıyor.

Peki, sisteminizdeki Windows sürümünün güncelliğini nasıl denetler ve güncellemeleri nasıl sağlarsınız? Windows güncellemeleri yükleme işlemleri adım adım nasıl yapılır?

 1. Başlat çubuğundaki Windows simgesine bir diğer adı ile başlat simgesine tıklayın,
 2. Açılan ekranda herhangi bir şeye dokunmadan, klavyeniz ile “Windows Update” aramalarını gerçekleştirin,
 3. Windows update ayarları” adı altındaki dosyanın çalışması için tıklayın,
 4. Karşınıza çıkacak olan panelden, “Güncelleştirmeleri denetle” sekmesine tıklayın. Windows sizin için güncellemeleri denetleyecektir.

Herhangi bir güncelleme olması durumunda, denetleme sonrasında güncelleştir butonuna tıklayarak güncellemelerin inmesini sağlamanız gerekmekte. İndirilen Windows güncellemesi, kendi kendine. En güvenli şekilde sisteminize kurulmakta.

Kurlum sonrasında, Windows’u yeniden başlatarak güncellemelerin uygulanmasını sağlamanız gerekmekte.

Sosyal medya’dan bizi takip etmek için TIKLAYIN

Bu Yazıyı Paylaş
Tarafından admin
takip et:
Bir teknoloji meraklısı
Yorum bırakın