Windows 11 Yükseltme Nasıl Yapılır?

admin
5 Dk. Okuma

Windows 11 yükseltme işlemi kapsamında, genel olarak bireylerin, kullanım konusu çerçevesinde merak ettiği çeşitli konular mevcut olmaktadır. Her şeyden önce Windows 11, 2015 yılından bu yana kullanılan, Windows 10-dan sonra bireylere birçok yenilik sunmaktadır. Belirtilen yenilikler arasında, hiç kimsenin bilmediği, yalnız detaylı araştırma kapsamında öğrenilebilen hususlar yer almaktadır.
Windows 11, yapısı kapsamında bir nevi Mac sistemine benzetilse de sunduğu olanaklar eşliğinde tüm sistemlerden seçilmektedir. Örneğin, Windows 11-de yer alacak Microsoft store, uygulama geliştiricilerinden herhangi bir komisyon almayacaktır. Bu kapsamda, uygulama geliştiricileri pazara, ihtiyaçları çerçevesinde, rengarenk ve yaratıcılık açısından zengin ürünler sunacaktır. Peki belirtilen etkenden ziyade, tam olarak Windows 11 gizli özellikleri hangileri?

Windows 11 Sistem Gereksinimleri / Windows 11 Ürün Anahtarı

windows 11 sistem gereksinimleri

Windows 11 yükseltme işlemi kapsamında, her şeyden önce Windows 11 sistem gereksinimleri bilgisi gerekmektedir. Güncel olarak bireyin, Windows 11 işletim sistemi alması veya belirtilen işletim sistemine yükseltme yapabilmesi için bilgisayarı, aşağıdaki gereksinimlere sahip olmalıdır:

Depolama

Windows 11 yükseltme işlemi kapsamında, bireyin bilgisayarının en az 64 GB depolama alanına sahip olması gerekmektedir. Şayet bilgisayar, belirtilen miktardan az depolama alanına sahipse, çeşitli yöntemler vasıtasıyla, alanın büyütülmesi gerçekleştirilebilmektedir.

RAM

Windows 11 sistem gereksinimleri kapsamında yükseltme işlemi için bilgisayarın, 4 GB rama sahip olması gerekmektedir.

CPU

Yükseltme işleminin başarılı biçimde sonuçlanması için CPU-nun, 2 veya daha fazla çekirdekle, 1 GHZ veya daha hızlı, onaylanmış biçimde olması gerekmektedir.

TPM

Windows 11 yükseltme işleminin başarı ile sonuçlanması için TPM (Güvenilir platform modülü) sürümü, 2.0 olmalıdır.

Görüntü

Yükseltme işlemi için bilgisayarın, 8 bit renk kanalından daha büyük olan 720 p ekrana sahip olması gerekmektedir.

Grafik kartı

Yükseltme işlemi için bilgisayarın grafik kartı, WDDM 2.0 sürücüsüne sahip, DirectX veya sonraki sürümüyle uyumlu olmak zorundadır.

Windows 11 Yükseltme / Windows 11 ne Zaman İndirilebilecek?

windows-11-ucretsiz-yukseltme

Windows 11 yükseltme işlemi kapsamında bireyler, Windows 11 indirme işleminin ne zaman yapılabileceğini merak etmektedir.
Windows 11, 2022 yılı itibariyle, kullanılabilir durumda olmaktadır.
Dolayısıyla, 10 ile aynı gereksinimlere sahip kullanıcılar ve diğerleri, belirli işlemler kapsamında kısa sürede Windows 11 indirebilmektedir.

Windows 11 Pro Bilinmeyen Özellikleri

windows 11 bilinmeyen özellikleri

Windows 11 yükseltme işlemi kapsamında çoğu birey, işletim sisteminin getirdiği yenilikleri ve Windows 10-dan farklarını merak etmektedir. Güncel olarak Windows 11-in bilinmeyen ve Windows 10-a kıyasla yeni olarak nitelendirilen özellikleri, bu şekilde olmaktadır:

Çoklu masaüstü özelliği

Çoklu masaüstü özelliği, Windows 10-da da mevcut olmakta, fakat 11 ile artık daha da geliştirilmiş hale gelmiştir. Masaüstlerini, dilediğiniz sayıya bölebilir, çeşitli isimlendirme işlemleriyle de işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Yapay zeka özelliği

Microsoft dünyasına devrim niteliğinde gelen bu yenilik, artık bireyin aradığı veriyi, kolayca bulmasına olanak sağlayacaktır. Örneğin, daha önceleri gerçekleştirdiğiniz aramalara benzer biçimde ufak yanlışlı arama yapmanız, yapay zekanın ihtiyacınızı anında gidermesine olanak sağlayacaktır.

Pencerelerin bölümlenmesi

Windows 11 sürümüyle artık, eski sürümlerde bireyleri uğraştıran, pencere boyutu ayarlama zorluğu ortadan kaldırılmıştır. Artık herhangi bir boyut ayarlaması yapmadan, aynı anda pencereleri, 2-li 3-lü veya 4-lü bölümlere dağıtarak izleyebilirsiniz.

Sesle yazı yazma özelliği

Windows 10-da çeşitli sınırlandırılmalar ile sunulan sesle yazı yazma özelliği, Windows 11 ile daha da geliştirilmiş halde sunulmaktadır. Windows + H tuşlarını bastığınız andan itibaren, söylediğiniz her şey, birer yazı olarak not alınacaktır.

Windows 11 Hakkında Sıkça Merak Edilenler

Windows 11 Hakkında Sıkça Merak Edilenler

5 yıl aradan sonra, Microsoft’un, piyasaya Windows 11-i sunması, doğal olarak bireylerin akıllarında çeşitli soruların oluşmasına olanak sağlamaktadır. 2022 yılı itibariyle, bireylerin Windows 11 hakkında en çok merak ettiği konular, bu şekilde olmaktadır:

Windows 11 kaç TL?

Yeni bir Windows 11 lisansı satın aldığınız zaman ödemeniz gereken ücretler, Home edition için 1299 TL, Pro için ise 1899 TL olmaktadır. Şayet Windows 10 lisansına sahipseniz, ücretsiz biçimde, bilgisayarın istenilen gereksinimleri karşılaması şartıyla, yükseltme gerçekleştirebilirsiniz.

Windows 11 FPS düşürür mü?

Yapılan araştırmalar kapsamında, yükseltme ile indirilen Windows 11-in çeşitli oyunlarda performans düşüklüğüne sebep olduğu tespit edilmiştir.

Windows 11 neden daha iyi?

Windows 11 yükleme işlemi, bilgisayardaki uygulamaların daha fazla işlemci gücü ve sistem kaynağına erişim kapsamında çalışmasına olanak sağlamaktadır. Bu yenilik kapsamında uygulamalar, daha duyarlı hale gelmektedir.
Bu Yazıyı Paylaş
Tarafından admin
takip et:
Bir teknoloji meraklısı
Yorum bırakın