Mobil Uygulama Geliştirme nedir? Ne İşe Yarar?

admin
5 Dk. Okuma

Mobil uygulama geliştirme programları vasıtasıyla, günümüzde işletmeler ve şirket sahipleri, işlemlerinin büyük kısmını kolaylaştırmaktadır. Kolaylaştırmaktan ziyade, hizmetleri çerçevesinde oluşturdukları uygulamalar ile daha da fazla müşteri cezbetmektedir. Mobil uygulama geliştirme, belirli hizmeti kapsayan, bireylerin ihtiyaçlarını gidermeye yönelik üretilen, yazılımlar olmaktadır.
Belirtilen yazılımların, çeşitli program dilleri mevcut olmakta, uygulama geliştiricileri, bu programla uygulamayı, zayıflıkları kapsamında geliştirmektedir. Genel olarak uygulama geliştiricilerinin, çeşitli etkenler kapsamında dikkat etmesi gereken hususlar mevcut olmaktadır. Belirtilen hususlar eşliğinde işlem gerçekleştirmek, geliştiricilere uzun vadede sürdürebilirlik ve müşteri memnuniyeti sağlayacaktır.

Oyun ve Uygulama Geliştirme nedir?

Oyun ve Uygulama Geliştirme nedir?

Mobil uygulama geliştirme aşamaları, genel olarak çeşitli faktörler kapsamında belirlenmektedir. Belirtilen faktörler ve geliştiricilerin dikkat etmesi gereken etkenler, bu şekilde olmaktadır:

Hedef kitle belirlemek

Mobil uygulama geliştirmeden önce plana göre hedef kitlenin belirlenmesi gerekmektedir. Hedef kitlenin belirlenmesi, geliştiriciye detayları doğru belirleme olanağı sunacaktır.

Farklı işletim sistemlerine göre tasarım gerçekleştirmek

Genel olarak uygulama geliştiricilerinin yaptığı temel yanlış, belirli bir işletim sistemine göre uygulama gerçekleştirmeleridir. Belirtilen durum, çoğu zaman sermaye eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Fakat bu durumun dezavantajı, piyasada belirli potansiyel bulunurken, sermaye azlığından dolayı uygulamadan maksimal verim alamamaktır.

Benzersiz tasarım

Güncel olarak piyasada, çeşitli ihtiyaçlar eşliğinde üretilen, binlerce uygulama mevcut olmaktadır. Dolayısıyla bireyler, aynı tasarım çerçevesinde üretilen uygulamalara, bir nevi doymuş bulunmaktadır. Uygulama geliştiricisinin, piyasada bulunmayan tasarım öğeleri eşliğinde üretim gerçekleştirmesi, karının maksimal seviyede olabilmesine olanak sağlayacaktır.

Bir hedefe odaklanmak

Güncel olarak bireyler, kapitalizm hayatının yorgunlukları kapsamında her gün on binlerce bilgiye maruz kalmaktadır. Bu bilgilere ek olarak eğlence zamanlarında indirdikleri uygulamaların da karışık olması, daha fazla yorulmalarına olanak sağlayacaktır. Dolayısıyla, üretim gerçekleştirirken, uygulamanın tek ekranında sadece tek hedefe odaklanılması, bireylere mühim kolaylık sağlayacaktır.


Mobil uygulama çeşitli mobil uygulama geliştirme dilleri kapsamında üretilirken, mobil oyunlarsa, direkt satın alınabilir ölçekte piyasada bulunmaktadır. Örneğin, belirli bir oyunun üretimi için piyasada bulunan hazır programlar satın alınmakta ve bireyin tasarımı çerçevesinde belirtilen programa eklemeler yapılmaktadır.

Mobil Uygulama Dilleri

Mobil Uygulama Dilleri

Mobil uygulama geliştirme dilleri, aynı alfabeye benzemektedir. Belirtilen dillerde de harfler öğrenilmeli, daha sonra gereken dizilimler eşliğinde programlar yazılmalıdır. Güncel olarak piyasada, bireylerin sıkça kullandığı mobil uygulama geliştirme dilleri, bu şekilde olmaktadır:

  1. C programlama
  2. C++ programlama
  3. Java
  4. HTML 5
  5. C#
  6. SWİFT ve b.

Mobil uygulama geliştirmek için gerekenler arasında yer alan uygulama geliştirme dilleri, genel olarak bilgisayar uygulamalarında da kullanılabilmektedir.

Mobil Uygulama Geliştirici Maaşları

Mobil Uygulama Geliştirici Maaşları

Mobil uygulama geliştirme maaş bilgisi, belirtilen hizmeti, profesyonelce öğrenmek isteyen bireyler tarafından merak edilmektedir.
Güncel olarak herhangi bir mobil uygulama geliştirme dili ve belirtilen etken kapsamında belirli bir beceriye sahip birey, minimum 5700, maksimumsa 16,330 TL maaş almaktadır.

Mobil Uygulama Geliştiricisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Mobil Uygulama Geliştiricisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Mobil uygulama geliştirmek için gerekenler arasında, genel olarak bireylerin merak ettiği çeşitli sorular yer almaktadır. Güncel olarak bireylerin, mobil uygulama geliştirme konusu kapsamında en çok merak ettiği sorular, bu şekilde olmaktadır:

Mobil uygulama geliştiricisi nasıl olunur?

Uygulama geliştiricisi olarak çalışmak isteyen bireylerin, öncelikle bilgisayar veya yazılım mühendisliği bölümünü, başarıyla bitirmeleri gerekmektedir. Daha sonra çeşitli programlama dilleri eşliğinde, geliştiriciler, uygulama geliştirme ihtiyacına sahip bireylerin ya işletmesinde ya da bireysel olarak serbest meslek halinde çalışabilir.

Bir uygulama ne kadara mal olur?

Belirli bir android uygulaması geliştirmek için gereken maliyet, 1500-40000$ arası değişiklik göstermektedir. Belirtilen etken kapsamında geliştiricilerin yıllık maliyetiyse, 15000-30000$ arası olmaktadır.

Play Store uygulama yükleme ücretli mi?

Play Store, uygulama geliştiricilerinden, genel olarak tek sefere mahsus ücret almaktadır. Belirtilen ücret, kaydolma bedeli olarak, 25$-a denk gelmektedir.

Bir uygulama geliştirmek ne kadar sürer?

Belirli bir uygulamanın, gereken tüm detayları kapsamında üretimi en az 8, en fazla 14 hafta sürmektedir. Şayet bireyin, belirli detayları hızlı biçimde geliştirebileceği program bulunuyorsa, belirtilen sürenin azalması da mümkündür.

Uygulama geliştirmek için şirket kurmak gerekir mi?

Mobil uygulama geliştirme programları kapsamında, şayet ürettiğiniz uygulamalardan elde ettiğiniz gelir, 880000 TL-nin altındaysa, herhangi bir şirket kurmanıza gerek olmamaktadır.
Bu Yazıyı Paylaş
Tarafından admin
takip et:
Bir teknoloji meraklısı
Yorum bırakın