Google I/O 2022 Etkinliği Başladı

admin
2 Dk. Okuma

Google I/O 2022 etkinliği 11 Mayıs itibariyle başladı ve 12 Mayıs’ta son bulacak. Peki bu etkinlikte neler gerçekleştirildi?

Google, her yıl gerçekleştirmiş olduğu etkinlik ile beraber yenilikler konusunda duyurular yayınlıyor. Bu yıl da gerçekleşen etkinlik ile birlikte kullanıcılar pek çok bilgiye sahip oldu. Android’den Google Play’e, Google AR’den Firebase’ye, Google Cloud’dan Chrome OS’a etkinlikte pek çok yenilikten haberdar edildi. Etkinlikten önemli anlar haberimizde.

Google I/O 2022 Etkinliğinde Pek Çok Şey Duyuruldu

Google I/O 2022

Google’ın düzenlediği etkinlikte dikkat çeken yeniliklerden birisi Google Maps uygulamasına gelen yapay zeka desteği. Immersive View olarak adlandırılan bu yeniliğe göre artık haritada bir noktada dolaşırken yapay zekanın desteğiyle beraber uydu görüntüleri ve modellenmiş binalar bir araya gelecek. Bu da şehrin derinlemesine gezilebilmesini sağlayacak. Kısacası sokak görünümü fotoğraflardan oluşurken bu özellik, olaya derinlik katacak. Bu da gerçekçiliği arttıracak bir durum.

Google I/O 2022 etkinliğiyle beraber açıklanan bir diğer yenilik Google Meet uygulamasının yapay zekayı kullanarak aydınlatma uygulayabilmesi. Kullanıcılar, artık parlaklık arttırma özelliği sayesinde yüzün daha aydınlık olmasını sağlayarak ışığın geliş açısı dahi ayarlanabilecek. Yani ışık kullanıcının isteğine bağlı olarak ister sağdan ister soldan ister ortadan vurabilir.

Etkinlikte öne çıkan bir diğer şey LaMDA 2 yapay zeka yazılımı oldu. Yapay zekanın amacı, sohbet ederek gerçekçi cevaplar vermek. Bu yazılım, pek çok alanda kullanılabilir. Örneğin kullanıcılar bir problemi çözmeye çalışırken bu uygulamadan faydalanabilir veya onunla karşısında gerçek bir insan varmış gibi sohbet edebilir. Kısacası LaMDA 2, sorunları çözmede ve sohbet etmede birebir bir yazılım.

Google’ın gerçekleştirmiş olduğu Google I/O 2022 etkinliğinde Google Lens konusunda da bir geliştirme yapıldı. Yeni yapılan geliştirmeye göre bir kullanıcı bir eşyayı görsel olarak taradığında bu ürüne benzer ürünlerin hangi mağazalarda olduğunu araştırabiliyor. Bu özellik sayesinde artık bir ürünü bulmak daha hızlı olacak. Bunun yanı sıra Android 13, Pixel Watch akıllı saati ve Google Pixel 6A gibi ürünler de etkinlikte yer buldu.

Bu Yazıyı Paylaş
Tarafından admin
takip et:
Bir teknoloji meraklısı
Yorum bırakın