Facebook’tan Para Nasıl Kazanılır?

7 Dk. Okuma
facebook

Günümüz sosyal medya arazlarından olan Facebook, kullanıcılarına son yıllarda Facebooktan para kazanma yolunu açtı. Mark Zuckerberg, son zamanlarda bir hayli düşüş yaşadığı Facebook’un eski kullanıcı kitlesini yeniden kazanmak için kullanıcılara daha cazip olanaklar sunma kararı aldı. Aslında Facebookta sayfalardan para kazanma veya Facebookta beğenilerden para kazanma gibi basit ve herkesin kolaylıkla yapabileceği bir sistem geliştirilse, kullanıcı sayısı belki eski günlerine dönebilir. Ancak şu an için böyle bir sistem henüz kullanıcılara sunulmuş değil. İlerleyen dönemde bu tarzda kolay ve zahmetsiz bir internetten para kazanma yolunu açmaları kullanıcı sayısında büyük ölçüde artış sağlar. Facebook’tan para kazanmanın dolaylı veya doğrudan olarak birkaç yolu mevcuttur.

Sponsorlu E-Ticaret ile Facebook’tan Para Kazanmak

Sponsorlu E-Ticaret

Hemen her kullanıcı anasayfa bölümünde gezinirken sponsorlu bir içerik görmüştür. Bu içerikler kimi zaman bir kıyafet satış reklamı, kimi zaman ise bir web sitesi reklamı olarak kullanıcıların karşısına çıkabilir. Aslında bu yöntem tamamen Facebook üzerinden yeni nesil kazanç yönteminin basitleştirilmiş halidir. Üstelik sponsor olarak da Facebook’a çok cüzzi miktarlar ödenerek, bahsi geçen ürünün daha çok insana ulaşması sağlanmaktadır. Bu yöntemle büyük e-ticaret sitelerine aylık olarak yüksek sanal dükkan ücretleri ödemek yerine daha basit şekilde kazanç sağlanabilmektedir. Bu yönüyle Facebook, reklam ve pazarlama alanında güvenli bir platform haline gelmiştir. Kullanıcılar, Facebooktan para kazanma alanında dolaylı olarak bu yöntemle kâr sağlamaktadır.

[ilgiliMakale icerik_id=”1250″]

Facebook Oyun

facebook oyun

Facebook Gaming, son zamanlarda hızla büyüyen ve rakibi Twitch’e kafa tutan bir yayın platformudur. Facebook, kaybettiği kullanıcıları tekrar uygulamaya teşvik için sevilen ve kitlesi bulunan yayıncıları bu platformda toplamaya devam etmektedir. Yayıncılık sektörüne yeni başlayan kullanıcılar için de gayet uygun ve mantıklı bir platformdur. Rakip platformlara nazaran düşük komisyonlu bağış sistemi, kolay kullanımı ve sürekli hizmet veren destek ekibi ile “gaming” sektöründe hızla büyümektedir. Bu platformdan para kazanmanın iki yolu mevcuttur. İlk olarak elbette Facebook’un yıldız adını verdiği donate yani bağış sistemidir. Yayıncılar Facebook’tan para kazanma için son dönemlerde bu platforma geçmeye başlamıştır. İzleyici kitlenin düşük miktarlar ödeyerek, sevdiği yayıncılara bağış yapması yeni nesil para kazanma yöntemlerinden biridir. Buna ek olarak abonelik sistemi de mevcuttur. Yine düşük ücretler ve Türk Lirası kuru üzerinden yayıncılara abone olma seçeneği mevcuttur. Bu seçenekler ise Facebook’ta “destekçi” olarak adlandırılmıştır. Sisteme üye olan kullanıcılar için aylık olarak belirli bir miktar para karşılığında abonelik devam etmektedir. Facebook’un Facebook Gaming adı altındaki bir diğer kazanç seçeneği ise uygulama geliştiricilerine girişim imkanı sunduğu “Gaming” alanıdır. Uygulamanın bu bölümünde küçük boyutlarda ve yeterince tanıtımı yapılmamış oyunlar bulunuyor. Bu oyunları kullanıcılara sunan Facebook, oyunu indirmeden oynatma ve reklam gösterimi yapıyor. Facebooktan para kazanma alanında bu bölüm bir hayli öne çıkıyor. Uygulamanın reklam ve oynanma gelirleri, geliştirici ve Facebook arasında paylaşılıyor. Zaman geçirmek ve telefonunu zorlamak istemeyen kullanıcılar bu bölümde basit bir iki oyun oynayabiliyor. Böylelikle Facebook hem girişimcileri destekliyor, hem de onlarla birlikte gelir sağlıyor. Uygulama geliştiricisi olarak Facebook’un bu hizmetinden yararlanmak düşük bütçeli yazılımcıları kendine çekmeyi başarabiliyor. Üstelik Facebook gibi dev bir firmanın güvencesi altında bu tarzda tanıtım ve gösterim imkanı bularak. Son yıllarda Facebook’un Facebook Gaming’e yaptığı yatırımlar ise süreklilik kavramına ve uzun yıllar bu alanda lider konumda olmayı hedeflediğini gösteriyor. Bu da elbette ekstra bir güven veriyor.

Facebook Pazarı

facebook pazarı

Facebooktan para kazanma yöntemlerinin sonuncusu ise “Facebook Market”. Facebook’un yine son yıllarda geliştirdiği bir sistem olan Facebook Market, kullanıcıların başka bir siteye ihtiyaç duymadan e-ticaret yapabilmesini sağlıyor. E-ticaret alanında sponsorlu içeriğin yanı sıra Facebook Market sistemi yine kullanıcıların kazanç sağlamasında etkin rol oynuyor. Facebook, kullanıcılardan herhangi bir aylık dükkan geliri veya komisyon geliri talep etmiyor. Bir Facebook hesabı olan her kullanıcı bu hizmetten faydalanabiliyor. Öyle ki Facebook, bu sistemi sayesinde e-ticaret alanında sektörün devlerine kafa tutmayı planlıyor. E-ticaret veya dropshipping yapmak isteyen kullanıcılar Facebook’un bu hizmetini kolaylık kullanabiliyor. Facebook Market, adından da anlaşılacağı üzere sanal bir market görünümüne sahip. Facebooktan para kazanma konusunda kullanıcılar her türden ürünü burada kolaylıkla listeleyebiliyor. Bu ürünler kimi zaman bir kıyafet, araba, organik ürünler veya telefon, tablet gibi teknolojik ürünler olarak karşımıza çıkıyor. Herhangi bir sınırlama yok. Her türden ürünü burada görmek mümkün. E-ticaret yapmak isteyen kullanıcılar ürünlerini birkaç fotoğraf ve ürüne dair birkaç ayrıntı yazarak sergileyebiliyor. İsteyen kullanıcılar ürün hakkında açıklama da yazabiliyorlar. İletişim ise yine şeffaf tutulmuş. Burada herhangi bir ürünü almak isteyen kullanıcı Facebook Messenger aracılığıyla satıcı ile iletişime geçiyor. Facebook Market uygulamasında telefon numarası paylaşmak yasak. Sadece Facebook Messenger ile alıcı ve satıcı iletişime geçiyor. Facebooktan para kazanma alanında amatör olarak e-ticaret yapılması da Facebook Market uygulaması ile bu şekilde mümkün hale geliyor. Ek olarak bu platforma herhangi bir ücret veya komisyon ödenmediği için satış kârları tamamen satıcıya kalıyor. Tek eksi yönü ise şu an için tam anlamıyla bir ödeme aracı mevcut değil. Satıcılar kapıda ödeme ya da banka havaleleri gibi para transfer yöntemi ile kâr elde edebiliyor. Facebook, ilerleyen zamanlarda ya yeni nesil bir ödeme aracı geliştireceğini ya da Facebook Market uygulamasına bir ödeme aracı ekleyeceğini belirtti. Herhangi bir alıcı ve satıcı arasında çıkan anlaşmazlık ise Facebook destek ekibine bildiriliyor. Bahsi geçen satıcının profili kapatılıyor ve satış yapma imkanı elinden alınıyor. Yeni başlayacak olanlar ve dropshipping yapacak kullanıcılar ile Facebook Market çok cazip bir platformdur.

Facebooktan para kazanma alanında temel olarak üç seçenek mevcuttur. Bu seçenekler ilerleyen dönemlerde Facebook’un yaptığı yatırımlara göre daha da artacaktır. Farklı sektörlere yatırım yapan Facebook, bu sektörlerin işleyiş biçimlerini direkt olarak kendi bünyesine entegre ediyor. Bu yatırımlar devam ederse Facebook tekrardan küllerinden doğabilir ve her ihtiyacın bulunduğu tek platform haline gelebilir.

Bu Yazıyı Paylaş
Tarafından admin
takip et:
Bir teknoloji meraklısı
Yorum bırakın