Endüstriyel Tasarım nedir?

admin
5 Dk. Okuma

Endüstriyel tasarım nedir? Endüstriyel tasarımın kısaca özeti nedir? Endüstriyel çalışma alanları ve Endüstriyel tasarım hakkında sıkça sorulan sorular nelerdir? İşte endüstriyel tasarım hakkında tüm merak edilenler!
Endüstriyel tasarım, ürünün bütününün veya belirli bir kısmının, çeşitli nitelikler kapsamında insan duyuları ile algılanabilecek farklı özellikleri oluşturan görünüm olarak nitelendirilmektedir. Günümüzde imaj oluşturma ve tasarım yapma, belirtilen ürünü pazarlayan şirketin, rakipleriyle rekabeti sebebiyle yapılmaktadır. Zira bütün özellikleri ve bireye sunduğu faydası aynı olan ürün, bu kapsamda sadece tasarım farklılığı ile seçilebilmektedir.


Pazarda aynı ürünü sunan şirketler arasında rekabet olanağı oluşturan Endüstriyel tasarım kapsamında yaratıcı ve etkileyici olmak, mühim öneme sahip olmaktadır. Genel olarak müşteriler, belirli bir ürün satın alımı çerçevesinde kendilerine sağladığı faydadan çok, ürünün ait olduğu marka ve tasarımına dikkat etmektedir. Bu çerçevede endüstriyel tasarımın, sürdürülebilirlik açısından ne kadar önemli olduğu belirtilebilmektedir.

Endüstriyel Tasarım nedir Kısaca Özeti

tasarım modelleri

Endüstriyel tasarım ne demek konusu kapsamında tasarım, aşağıda belirtilen ürünler çerçevesinde çeşitli farklılıklara dayanmaktadır:

 1. Araç tasarımları
 2. Mobilya
 3. Makine
 4. Konfeksiyon modelleri
 5. Kumaş ve b.

Belirtilen farklılık nedeniyle, gerçekleştirilen işlere tescil yaptırılarak koruma altına alınması gerekmektedir. Genel olarak endüstriyel tasarım, ticari faaliyetler kapsamında gerçekleştirilmektedir. Endüstriyel tasarımın, şirketlerin varoluşunu sürdürebilmeleri açısından mühim öneme sahip olduğunu belirtmemiz mümkündür. Genel olarak belirli bir şirketin memnun müşteri portföyüne sahip olması için ürünlerinin benzersiz olması gerekmektedir.
Şayet kalitesiz ürün, kaliteli hizmet eşliğinde sunulursa, belirtilen husus eşliğinde uzun vadeli müşteri memnuniyeti sürdürmek olanaksız olacaktır. Genel olarak belirli bir tasarımın, hukuki açıdan korunmasını sağlamak, sadece aşağıdaki etkenler kapsamında mümkündür:

 1. Tasarımın, insan duyuları çerçevesinde ayırt edilebilen bir görünüme sahip olması.
 2. Tasarımın, piyasada bulunan diğer ürünlerden ayırt edici özelliğinin bulunması.
 3. Belirli bir ürün veya ürün parçası olması gerekliliği.
 4. Diğer ürünlerden yeniliği ile seçilmesi.

Endüstriyel tasarım mezunu ne iş yapar konusu kapsamında genel olarak tüm eylem nitelikleri, yukarıda belirtilen hususlar şeklinde olmaktadır.

Endüstriyel Tasarım Çalışma Alanları

Endüstriyel Tasarım Çalışma Alanları

Endüstriyel tasarım ne iş yapar konusu çerçevesinde genel olarak tasarımı, günlük hayatımızda neredeyse her alanda kullanmaktayız. Farkında olmadan kullandığımız, endüstriyel tasarım ürünü olan eşyalar, genellikle bu şekilde olmaktadır:

 1. Elektronik saat
 2. Diş fırçası
 3. Bilgisayar
 4. Mouse
 5. Tost makinası ve b.

Endüstriyel tasarımın, belirtilen ürünlerden ziyade kullanımının gerçekleştirildiği diğer alanlar ise bunlardır:

Mobilya

Belirtilen mobilya alanına, günlük hayatımızda kullandığımız tüm mobilya ürünleri ve aksesuarları dahil olmaktadır.

Spor, hobi ve oyun ürünleri

Genel olarak belirtilen alana, tüm spor ve oyun eşliğinde kullanılan araç gereçler aittir. Örneğin, bisiklet, ağırlık malzemeleri, top ve b.

Aydınlatma

Aydınlatma alanına, herhangi bir mekanın iç ve dışını aydınlatmaya yarayan ürünler ait olmaktadır.

Ambalaj

Ambalaj alanına, malların, tüketiciye ulaştırılmasını kapsayan tüm süreç eşliğinde gereken ambalajın kendisi ve grafiği ait olmaktadır.

Elektronik ürünler ve b.

Görsel, işitsel cihazlar, bilgisayar ve onu kapsayan tüm aksesuarlar, endüstriyel tasarımın, elektronik ürünler alanına ait olmaktadır.

Endüstriyel Tasarım Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Endüstriyel Tasarım Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Endüstriyel tasarım tescili nedir sorusuna benzer biçimde, güncel olarak tasarım hakkında oldukça fazla merak edilen soru mevcut olmaktadır. Bireylerin tercihlerini belirtilen alandan yana kullanmak istemeleri, genellikle belirtilen soruların yaranmasının temel etkenlerinden biridir. 2022 yılı itibariyle bireylerin endüstriyel tasarım hakkında sıkça merak ettiği sorular, bu şekilde olmaktadır:

Endüstri ürünleri tasarımcısı ne iş yapar?

Endüstriyel tasarımcı, tasarıma ihtiyaç duyan bireyin talimatları kapsamında yenilikçi ve üretime uygun tasarımlar gerçekleştirmektedir.

Endüstriyel tasarım iş imkanı var mı?

Endüstriyel tasarıma olan ihtiyaç, belirtilen etken kapsamında bireylerin hem özel hem de kamu sektöründe kısa sürede iş bulabilmelerine olanak sağlamaktadır.

Endüstri ürünleri tasarımı ne kadar kazandırır?

Endüstri ürünleri tasarımcısının 2022 yılı itibariyle ortalama aylık maaşı, 13.000 TL olarak nitelendirilmektedir.

Endüstriyel tasarımcı olmak için ne yapılmalı?

Endüstriyel tasarımcı olmak için bireylerin 4 senelik endüstri ürünleri tasarımı bölümünü bitirmeleri gerekmektedir.

Endüstriyel tasarım kaç puanla alıyor?

2021 yılı itibariyle, endüstriyel tasarım bölümünün taban puanları, en düşük 218 en yüksekse 460 şeklinde olmaktadır.

Endüstriyel tasarım nedir konusu kapsamında tüm bilgiler bu şekilde olmaktadır. Siz de belirtilen bilgiler eşliğinde ihtiyacınızı gidererek, geleceğinizi şekillendirebilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaş
Tarafından admin
takip et:
Bir teknoloji meraklısı
Yorum bırakın