Clubhouse Nedir? Nasıl Kullanılır?

admin
3 Dk. Okuma
clubhouse

Clubhouse, son zamanların en kaliteli ve alternatif olarak kullanılabilecek sosyal medya uygulamalarından birisi konumundadır. Davetiye usulüyle çalışan bu uygulama özel sohbet odaları ile oluşmuş olup, kişilerin sohbet edebilmesine imkan tanımaktadır.
Sosyal medya uygulamaları uzun bir süredir yalnızca İnstagram, Facebook ve Twitter ile sınırlı kalmıştı. Ancak uygulamanın sosyal medyaya girişi ile birlikte, bu mecraya adeta yeni bir soluk geldi. Peki Clubhouse nedir? nasıl kullanılır? işte tümünün yanıtı.

Clubhouse Nedir?

İlk olarak Clubhouse nedir konusu hakkında, kapsamlı bir bilgi verilmesi gerekecektir. Platformun kendisinin ses temelli bir ağ olduğunu ifade ediyor. Bu uygulamayı indiren kullanıcılar belirli konular üzerinde, birbirlerine ses kayıtları atarak sohbet etme imkanı buluyor. Uygulamanın en önemli güzelliklerinden birisi ise hemen her alanda konu içeriğinin var olması.
Böylece kullanıcılar ilgi duyduğu alanlar ve konular üzerine, sohbet edebilme fırsatı bulabiliyor. Platformda her konunun konuşulduğu alan, sohbet odası olarak tanıtılıyor. Kişiler bu sohbet odalarında moderatör, konuşmacı ya da dinleyici olarak üç farklı şekilde bulunabiliyor.

Clubhouse Nasıl Kullanılır?

Uygulamaya giriş işlemleri sonrasında uygulama oldukça kolay bir şekilde kullanılabilecektir. Yukarıda da belirtildiği gibi uygulama üzerinde 3 farklı şekilde aktif olarak bulunabilmek mümkündür. Moderatör olan kişiler ağırlıklı olarak etkinlikleri belirlemekten sorumludur. Yine moderatörlerin oluşturulan sohbet odasında düzeni ve güvenliği sağlaması gerekecektir. Sohbeti bozan biri ya da birileri var olduğunda, moderatörün bu kişileri odadan çıkarabilme hakkı bulunmaktadır.
Uygulamada konuşmacı olarak yer almak isteyen kişi ise, belirli bir konu hakkında görüş bildirmek isteyen kişi konumundadır. Sohbet odasında bulunan kişilerin el kaldırma butonuna tıklaması sonrasında, konuşmacı olması mümkün olabilecektir. Sohbet esnasında hiçbir eylemde bulunmadan, yalnızca sohbeti dinleyen kişiler ise dinleyici konumunda yer almaktadır.

Clubhouse Giriş İçin Üyelik Nasıl Gerçekleştirilir?

Clubhouse giriş işlemleri için ilk olarak uygulamanın indirilmesi gerekiyor. Apple Store bölümüne giriş yapan kullanıcılar, bu adım sonrasında arama bölümüne uygulama adına girilmelidir. Uygulama seçildikten sonra, indirme onayı verilir. İndirme sonrasında açılan uygulamada kullanıcı adı belirlenir. Kullanıcı adını belirleyen aday, uygulamanın bekleme listesine alınacaktır.
Bekleme listesinde sırası gelen aday, üyeliğini tamamlayarak uygulamayı aktif olarak kullanabilecektir. Bekleme listesinde yer almak istemeyen kişilerin ise bu noktada, davetiye kodu edinmesi gereklidir. Davetiye kodu uygulamayı aktif olarak kullanan bir kişi sayesinde kolayca edinilebilecektir. Aksi takdirde internet üzerinden bulunması oldukça zordur.

Clubhouse Android Cihazlarda Kullanılabilir Mi?

Şimdilik yalnızca Apple cihazlar üzerinde kullanılabilecektir. Henüz Android cihazlar üzerinde kullanılabilecek bir sürüm geliştirilmemiştir. Uygulamanın Apple cihazlar üzerinde denenmesi ve ilgi görmesi halinde, Android cihazlar içinde geliştirilmesi planlanıyor.

Clubhouse Uygulaması Ücretli Mi?

Clubhouse uygulaması tamamen ücretsizdir. Bu nedenle kullanıcılar uygulamanın indirilmesi ya da kullanımı sırasında herhangi bir ücret ödemeyecektir.

Bu Yazıyı Paylaş
Tarafından admin
takip et:
Bir teknoloji meraklısı
Yorum bırakın