Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri Nelerdir?

admin
5 Dk. Okuma

Bilgisayar hızlandırma yöntemleri, bilgisayara sahip her birey tarafından ihtiyaç duyulmaktadır. Genel olarak bilgisayarı hızlandırmak için birey, 2 yöntem kullanabilmektedir. Birey, dilerse hem program indirerek hem de sistem içinde çeşitli eylemler gerçekleştirerek, bilgisayarı hızlandırabilmektedir. Fakat niteliği fark etmeksizin, bilgisayarı hızlandırmak, sanıldığı kadar kolay olmamakta, işlem, yüksek çaba ve özveri gerektirmektedir.
Güncel olarak bilgisayarı hızlandıran programlar, bilgisayarın arka fonunda çalışan gereksiz sistem programlarını durdurmaktadır. Belirtilen sistem programları, bilgisayara herhangi bir pozitif etki vermemekte, üstelik bilgisayarın çalışmasını da yavaşlatmaktadır. Aynı zamanda bilgisayarı hızlandırmaya yönelik programlardan bazıları, sistem gereksinimleri çerçevesinde eksikleri endeksleyerek, bireyi olası güncellemelerden de haberdar etmektedir. Peki tam olarak bilgisayar hızlandırma programı ne işe yarar? Kaliteli bilgisayar hızlandırma programları hangileri?

Bilgisayar Hızlandırma Programı / Bilgisayar Hızlandırma Yolları

Bilgisayar hızlandırma programları

Bilgisayar hızlandırma programı, genellikle işlevselliği kapsamında seçilmektedir. Güncel olarak piyasada bulunan kaliteli bilgisayar hızlandırma programları, bu şekilde olmaktadır:

 1. Razer Cortex
 2. Lolo System Mechanic
 3. Glary utilities pro
 4. AVG Tune up ve b.

Belirtilen programları, güncel olarak arama motorunda bulunan çoğu siteden indirmek mümkündür. Genel olarak bilgisayarı hızlandıran programların kullanımı kapsamında, bilgisayarın yavaşlamasına neden olan etkenlerin seçilmesi, bilgisayarın uzun vadede daha hızlı çalışmasına olanak sağlayacaktır.
Peki, bilgisayara herhangi bir program indirmeden, bilgisayarda var olan sistem gereksinimlerindeki değişikliklerle hızlandırma gerçekleştirmek mümkün mü?

Bilgisayar Hızlandırma Programsız / Bilgisayar Hızlandırıcı

Bilgisayar hızlandırma programsız

Bilgisayar hızlandırma yolları arasında, programsız olanları, güncel olarak bireyler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Programsız hızlandırma yöntemleri kapsamında bireyin ekstradan bilgisayar hakkında herhangi bir bilgiye sahip olması gerekmemektedir. Bireyin, kısa süreli işlemler eşliğinde bilgisayarını hızlandırması mümkündür. Peki tam olarak programsız bilgisayar hızlandırıcı yöntemler hangileri?

Çöp dosyaları temizleme / Bilgisayar Hızlandırma

Belirtilen yöntem kapsamında bilgisayarı kısa sürede temizleyerek hızlandırmak için yapmanız gerekenler bunlardır:

 1. İlk olarak Windows + R tuşlarını tıklayarak, açılan pencereye, “%temp%” yazmanız gerekmektedir.
 2. Daha sonra çıkacak ekrandaki tüm dosyaları seçerek silmeniz gerekiyor.
 3. Silme işlemi sırasında, kullanıcıdan, yönetici izni ve b. etkenler istenecektir.
 4. Fakat herhangi endişeye gerek olmamaktadır. Zira belirtilen dosyalar arasında bilgisayarınız için önem arz eden herhangi bir husus bulunmamaktadır. Aksine, bilgisayarınıza indirme gerçekleştirdiğiniz zaman riskli olarak nitelendirilen çoğu dosya, burada barındırılmaktadır.

Bilgisayarın yavaşlamasına sebep olan dosyaları temizleme

Bilgisayar hızlandırma yolları kapsamında Windows 10-un güncellenmesi çerçevesinde her daim eski sürüme ait, işe yaramaz ve kullanılmayan dosyalar depolanmaktadır. Belirtilen dosyaların silinmesi, bilgisayarın hızını mühim ölçüde artıracaktır. Bunun için yapmanız gerekenler çok basit:

 1. İlk önce aynı şekilde, Windows + R tuşlarını tıklamanız gerekmektedir.
 2. Ardından, açılan pencereye, cleanmgr yazarak, karşınıza çıkacak disk temizleme seçeneğini tıklamalısınız. Belirtilen disk temizleme seçenekleri arasında, Windows dosyalarının kurulu olduğu diski seçmeniz gerekmektedir.
 3. Sistem belirli süre tarama yapacak, sonraysa silmek istediğiniz dosyaları seçmenizi isteyecektir.
 4. Son olarak seçtiğiniz dosyaları silerek, bilgisayarınızı uzun vadede hızlandırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Açılışta açılan ve kullanılmayan programları temizleme

Genel olarak bilgisayarın açılımından itibaren, kullanıcının haberi olmayan ve yapacağı işe herhangi bir katkısı olmayan programlar da açılmaktadır. Bireyin, belirtilen programları kapatması, bilgisayarının aktif hızını, mühim ölçekte etkileyecektir. Bilgisayar hızlandırıcı etkeninin gerçekleştirilmesi kapsamında bireyin yapması gerekenler, bu şekilde olmaktadır:

 1. İlk olarak görev yöneticini açmanız, daha sonraysa sekmelerden başlangıç kısmına gelmeniz gerekmektedir.
 2. Belirtilen sekmede bulunan ve bireyin herhangi bir işine yaramayan programları, devre dışı bırakmalısınız.
 3. Belirtilen eylemi de tamamladıktan sonra, görev yöneticisinden çıkmanız gerekmektedir.

Bilgisayarı Hızlandırmak Konusu Kapsamında Sıkça Sorulan Sorular

sıkça sorulan soruar

Genel olarak bilgisayarı hızlandırmak, neredeyse bilgisayara sahip her bireyin temel problemi olmaktadır. Belirtilen problem kapsamında oluşan sorulara verilen cevaplar, genellikle sürecin uzun vadede faydalı olacak biçimde sonuçlanmasına olanak sağlamaktadır. 2022 yılı itibariyle, bilgisayarı hızlandırmak konusu kapsamında bireylerin sıkça merak ettiği sorular, bu şekilde olmaktadır:

Laptop çok ağırlaştı ne yapmalıyım?

Bilgisayarı kapatıp açtıktan sonra görev yöneticisi vasıtasıyla, arka planda çalışan programların devre dışı bırakılması, laptopun hızlanmasına olanak sağlayacaktır.

SSD laptop ne kadar hızlandırır?

Kaliteli SSD-ler, genel olarak bilgisayarın çok daha hızlı biçimde dosyaları okuyup yazılmasına olanak sağladığı için bilgisayarın hızında da artışa sebep olacaktır.

Laptopa SSD takınca ne olur?

SSD-ler, bilgisayar hızlandırma faydasından ziyade, dizüstü bilgisayarın aşırı ısınmasının da karşısını almaktadır.
Bu Yazıyı Paylaş
Tarafından admin
takip et:
Bir teknoloji meraklısı
Yorum bırakın