Android 13 Özellikleri Duyuruldu

admin
2 Dk. Okuma

Android 13 özellikleri ile beraber duyuruldu. Kullanıcılar Android 13 ile birlikte pek çok yenilik ile karşılaşıyor olacak.

Google, 11 ve 12 Mayıs’ta Google I/O 2022 etkinliği düzenledi. Düzenlenen etkinlik kapsamında pek çok yenilikten söz edildi. Bunlardan birisi de hiç şüphesiz ki Android işletim sistemiyle ilgiliydi. Bazı kişilerin beklemiş olduğu Android 13, bu etkinlik ile beraber tanıtılmış oldu.

Android 13 Özellikleri

Android 13 ile birlikte gelecek yeniliklerden birisi işletim sisteminin özelleştirilebiliyor oluşu. Bir Android kullanıcısı, işletim sistemini kullanırken bazı yazılımların tasarımını düzenlemek, renkleri değiştirmek ve arayüzü güncellemek istemiş olabilir. Yeni güncelleme ile beraber Android 13’te uygulama arayüzlerindeki pek çok şeyin özelleştirilebileceği belirtiliyor. Hesap makinesi ve medya oynatıcısının yanı sıra aynı zamanda üçüncü parti uygulamalar için de bu durumun geçerli olacağı söyleniyor.

Android 13

Android 13 özellikleri arasında güvenlik ve gizlilik konusunda yapılan çalışmalar da yer alıyor. Android işletim sistemi kullanan bazı kullanıcılar, yazılımın daha güvenli olmasını ve bazı eksikliklerinin bulunduğunu belirtmiş olabilir. Artık işletim sistemine yüklenen yazılımlar için ekstra güvenlik seçenekleri mevcut olacak. Örneğin bir uygulama bildirim gönderirken izin isteyecek. Bir başka örnek vermek gerekirse uygulama, galeriye erişmek istediğinde belirli içeriklere erişmesine izin verilebiliyor olacak.

Android’in yeni sürümü ile birlikte kullanıcıların karşısına uçtan uca şifrelemenin var olduğu Google Mesajlar uygulaması geliyor. Bu uygulama, SMS sisteminin yerine eklenecek. Ayrıca hızlı eşleşme sistemi de bu sürümde müşterileri karşılayacak. Android 13’te kullanıcıların karşısına çıkacak olan yeniliklerden birisi sistem diline ek olarak uygulama dili belirlemek. Örneğin sistem dili Türkçe fakat uygulamanın dili İngilizce yapılmak isteniyor ise yalnızca o uygulamanın dili özelleştirilebiliyor. Bu, bazıları için faydalı olabilir.

Oyun konusunda performanslı olacağı söylenen ve şimdiden beta sürümünün yayına alındığı işletim sistemi, APK konusunda da bir değişikliğe gidiyor. Artık güvenilir olmayan kaynaklardan APK yüklemek kısıtlanacak. Güvenilir kaynaklara ise izin verilecek. Kullanıcılar, isteğe bağlı olarak APK yükleme konusunda ayarlardan düzenleme yapabiliyor olacak.

Bu Yazıyı Paylaş
Tarafından admin
takip et:
Bir teknoloji meraklısı
Yorum bırakın